MISLIMO BUDUĆNOST: Kakao kao izvor energije – i ne samo u čokoladi!

Piše: 

Gitonga Njeru

S engleskog prevela: M. Evtov

 

Ako ste si u posljednje vrijeme priuštili čokoladni desert, velike su šanse da je napravljen od kakaa uzgojenog u Obali Slonovače. Ova zapadnoafrička zemlja je najveći svjetski proizvođač kakaa; iz nje potiče više od 40% svjetske proizvodnje. […]

No obožavano zrno (sjeme ploda) kakaa samo je jedan mali dio ploda kakaovca. Zrna se izvoze za proizvodnju čokolade, slatkiša i pića, ali se ljuske i mahune ploda, te izlučevine kakaa (blijedožućkasta tečnost koja nastaje fermentacijom) obično bacaju. Širom svijeta količina tog otpada kontinuirano raste.

Ali u Obali Slonovače ovaj otpad treba postati značajan dio tranzicije ka obnovljivoj energiji. Nakon niza uspješnih pilot-projekata, Obala Slonovače počinje s izgradnjom termoelektrane na biomasu – od otpadaka ploda kakaovca. [...] U njoj će se turbine pokretati i stvarati električnu energiju izgaranjem biomase koja ostaje nakon proizvodnje kakaa, slično konvencionalnoj elektrani na fosilna goriva.

Samo ovo jedno postrojenje može zadovoljiti potrebe za električnom energijom 1,7 miliona ljudi“, kaže Yapi Ogou, generalni direktor lokalne Kompanije za nove energije (Société des Energies Nouvelles / SODEN) koja učestvuje u gradnji postrojenja.

Elektrana na biomasu, smještena u Divu, biće najveća u zapadnoj Africi; SODEN, uz podršku Agencije SAD-a za trgovinu i razvoj (US Trade and Development Agency), planira njen završetak do početka 2023. godine. Prema Ogouu, postrojenje će godišnje proizvoditi između 46 i 70 MW električne energije. Studije izvodljivosti pokazuju da bi postrojenje moglo smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 4,5 miliona tona, u poređenju s postojećim izvorima energije.

Obala Slonovače trenutno većinu energije dobija iz fosilnih goriva; 70% energije stvara se prirodnim plinom. Cilj je povećati upotrebu obnovljivih izvora energije na 42% i smanjiti emisiju stakleničkih plinova za 28% do 2030. godine. U zemlji s brzo rastućim energetskim potrebama inovacije poput upotrebe otpada kakaa predstavljaju ogroman napredak. [...]

Ljuskica nade

Pretvaranje otpada kakaa u energiju ne znači samo proizvodnju obnovljive energije, nego bi moglo promijeniti i sudbinu oko 600.000 uzgajivača kakaovca u zemlji. Jedna od njih je i Fraciah, koja u Divu uzgaja kakaovac na nepunih šest hektara. Već dugo razmišlja da se potpuno preusmjeri na uzgoj kaučukovca. A nije jedina – zadnjih godina se mnogi uzgajivači kakaovca prebacuju na profitabilnije usjeve poput gume ili banana zbog prekomjerne ponude kakaa – još više pogoršane pandemijom Covid-19.

Uzgajam kakaovac i tako sam odškolovala djecu, ali zarada je minimalna“, kaže ona. „Ne zarađujemo dovoljno.“ Ali pozdravlja novu elektranu na biomasu; kaže da će joj ona poboljšati prihod i motivisati da nastavi s uzgojem kakaovca. „Ja sam udovica, muž mi je umro prije 18 godina. Dodatni prihod će mi pomoći i da školujem četvoro unučadi. A mogu nešto i uštediti.“

Uz otvaranje novog postrojenja, vlada Obale Slonovače predlaže uzgajivačima kakaovca i osnivanje zadruga kroz koje će moći štediti novac, pristupiti zajmovima i ubirati dividende za podršku porodicama i preduzećima. [...]

Izgradnju ove elektrane pozdravlja i Esther Ruto, generalna direktorica Kenijske uprave za elektrifikaciju sela (Kenya's Rural Electrification Authority): „Odličan potez“, kaže navodeći da su dodatne prednosti postrojenja otvaranje novih radnih mjesta i smanjenje otpada. „Obala Slonovače je jedna od afričkih uspješnih priča: 94% stanovništva već je priključeno na državnu mrežu.“

Obala Slonovače nije jedini proizvođač zrna kakaovca koji koristiti otpad ovog ploda. U Gani se ljuske ploda kakaovca već koriste za proizvodnju električne energije kroz decentralizovane energetske sisteme. [...]

Pronalaženje više načina upotrebe otpada koji nastaje preradom jednog od najomiljenijih usjeva na svijetu moglo bi omogućiti uzgajivačima da i narednih godina nastave opskrbljivati industriju čokolade – uprkos tome što klimatske promjene otežavaju uzgoj kakaovca. Ali čak i u usjevu koji se suočava s brojnim pritiscima postoji sjeme, odnosno ljuska, nade.

IZVOR: BBC Future

Objavljeno: 9/6/2021.

Objavljeno na RIJEČ i DJELO: 

02/07/2021